Strona Główna · Forum · Galeria · Linki · Mapa · Jedzonko · Noclegi · Współpracujemy z ... · Nowe Komentarze Wrzesień 18 2019 05:46:42
Nawigacja
Zalesie Górne i Okolice
Chojnowski Park Krajobrazowy
Jak do nas dojechać
Szlaki turystyczne
Forum
Galeria
Linki
Artykuły
Przydatne informacje
Szkoły
Przedszkola
Apteki i Ośrodek Zdrowia
Policja
Parafia
Poczta
Biblioteka
Organizacje
Koło Gospodyń Podmiejskich
Jedzonko
Noclegi
Usługi
Nasi przedstawiciele
Sołtys i Rada Sołecka
Nasi Radni
Rada Miejska w Piasecznie
Pomocnik
Kontakt
Download
Szukaj
Wątki na Forum
Najnowsze Tematy
Msza Św. Polowa w Le...
Kursy krawieckie w Z...
INSTALACJE TELETECHN...
MONTAŻ ANTEN SATELIT...
Oriflame - Zostań Ko...
Znaleziono psa, brąz...
Szycie w ramach proj...
SZCZENIAKI rasy GOŃC...
Oddam kocięta
naprawa laptopa
Najciekawsze Tematy
Ciąg skojarzeń Za... [145]
Internet w Zalesiu [131]
Pizza w Zalesiu [107]
Proboszcz - Bufon... [87]
ks. proboszcz-Krz... [75]
Skandal z drogami... [74]
Motocykliści wiej... [73]
Przedstawiamy się :) [66]
Szkoła podstawowa... [53]
KS Hubertus ... !!! [50]
Zdjęcia z naszej galerii
Kontakt

admin(ać)zalesie-gorne.eu
Zobacz Temat
Zalesie Górne - Forum mieszkańców Zalesia Górnego | O ZALESIU, CZYLI O NAS | O nas
Autor Msza Św. Polowa w Lesie Chojnowskim
Las
Użytkownik

Postów: 11
Miejscowość: zalesie
Data rejestracji: 19.10.09
Dodane dnia 13-08-2012 21:23
Zapraszamy!

W dniu 26 sierpnia 2012 r.o godz. 12.00 (w niedzielę) na leśnej polanie w Pilawie k. Chojnowa odbędzie się Msza Św. Polowa w 68 rocznicę Walk Powstańczych w Lasach Chojnowskich, Pacyfikacji Wsi Chojnów przez Niemców i Rozstrzelania 23 Mieszkańców Chojnowa w tym 5 Braci Czapskich.
W 1944 roku we wsi Chojnów powstała Rzeczpospolita Chojnowska. Powiewały sztandary, migały biało-czerwone opaski, były śpiewy, msze polowe, warty, musztry, obsługa broni i potyczki z Niemcami, dozbrajanie oddziałów. W dniu 13 sierpnia 1944 r. na polanie w Lesie Chojnowskim, odbyła się Msza Święta z błogosławieństwem na walkę. Uczestniczyła w niej także miejscowa ludność.
Co roku w ostatnią niedzielę sierpnia o godzinie 12.00 odbywa się Msza Święta Polowa na leśnej polanie w Pilawie (k. Chojnowa).

Jeśli zapomnę o nich, Ty, Boże na niebie, Zapomnij o mnie!

http://piaseczno.eu/index.php?mnu=91&id=3761

Jak dojechać z Zalesia Górnego na polanę leśną?: - z drogi z Zalesia Górnego zamiast do Piaseczna należy skierować się na drogę do Góry Kalwarii i zaraz skręcić w pierwszą drogę w prawo (k. Nadleśnictwa Chojnów). Przejechać ok. 300 metrów i po lewej stronie jest polana leśna, na której odbędzie się Msza Św. Polowa.
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Msza Św. Polowa 2013
Las
Użytkownik

Postów: 11
Miejscowość: zalesie
Data rejestracji: 19.10.09
Dodane dnia 20-08-2013 20:13
Msza Św. Polowa w Lesie Chojnowskim w Pilawie/Chojnowie - w tym roku - 25 sierpnia 2013r. godzina 12.00.
W zeszłym roku było trochę wspomnień powstańców (z Powstania Warszawskiego) oraz salwy honorowe Kompanii Reprezentacyjnej Wojska Polskiego.
Mam nadzieję, że pogoda będzie ładna.
Zapraszamy serdecznie !
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Msza Św. Polowa w Lesie Chojnowskim
Las
Użytkownik

Postów: 11
Miejscowość: zalesie
Data rejestracji: 19.10.09
Dodane dnia 18-08-2014 21:03
Darz Bór !
Msza Św. Polowa w Lesie Chojnowskim w tym roku 31 sierpnia 2014, godz. 12.00.
Zapraszamy! Warto przypominać o takich wydarzeniach, dziejących się niedaleko nas.

W niedawno wydanej książce Anny Herbich, Dziewczyny z Powstania. Prawdziwe historie, jest krótka wzmianka o pobycie Powstańców w Lesie Chojnowskim.
Rena. Powstańcze marzenie:

Przez bagna i Lasy Kabackie przedarliśmy się do Chojnowa. Przynieśliśmy tam polską chorągiew, zakrwawioną i poszarpaną, ale wolną. Kiedy obserwowaliśmy z dystansu łunę unoszącą się nad płonącą Warszawą, ogarniało nas przerażenie. To były tragiczne chwile. Czuliśmy się pobici. Na duchu podtrzymywała nas ludność chojnowska. Nakarmili nas, przenocowali. Zapłacili za to koszmarną cenę. Dwa tygodnie później do miejscowości przyszli Niemcy i w odwecie za >>wspieranie bandytów<< dokonali krwawej pacyfikacji.


Lasy
Edytowane przez Las dnia 18-08-2014 21:43
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Msza Św. Polowa w Lesie Chojnowskim
Las
Użytkownik

Postów: 11
Miejscowość: zalesie
Data rejestracji: 19.10.09
Dodane dnia 18-08-2014 21:15
I jeszcze kopiuję wspomnienia Reny z Internetu Wirtualna PL: Po naszej klęsce, pierwszego dnia powstania, wycofaliśmy się do Chojnowa. Rajmund, jako ranny, nie został zabrany. Podobnie jak inni ranni, którzy musieli pozostać w Warszawie. Wielu z nich spotkał straszliwy los. Po dwóch tygodniach partyzantki gen. Tadeusz Bór-Komorowski wydał rozkaz, żeby wszystkie oddziały, które się wycofały, obowiązkowo wróciły do Warszawy. Przed wymarszem wzięliśmy jeszcze udział w uroczystej mszy [w Chojnowie], licznie przystępując do komunii. Zdawaliśmy sobie sprawę z tego, że wielu tego powrotu nie przeżyje. Warszawa była wtedy otoczona przez Niemców tzw. pierścieniem śmierci.
Lasy
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Msza Św. Polowa w Lesie Chojnowskim
Las
Użytkownik

Postów: 11
Miejscowość: zalesie
Data rejestracji: 19.10.09
Dodane dnia 15-08-2015 22:44
To, co przeżyło jedno pokolenie,
Drugie przerabia w sercu i w pamięci

Serdecznie zapraszamy na Mszę Św. Polową w Lesie Chojnowskim na leśnej polanie w Pilawie/Chojnowie

W tym roku 30 sierpnia 2015 r. (ostatnia niedziela sierpnia), godz. 12.00

Powstańcy warszawscy z oddziałów Armii Krajowej rozbitych na Ochocie, Woli i
Mokotowie dotarli do Chojnowa już 2 sierpnia 1944 roku. W Chojnowie zorganizowano sztab i szpital, a nawet rzeźnię...W pierwszej połowie sierpnia w Lasach Chojnowskich ukrywało się przeszło tysiąc partyzantów. Były to zbłąkane grupy z Warszawy, oddziały z Piaseczna, Jeziorny, okolic Góry Kalwarii, a także konny oddział z Lubelszczyzny. Z czasem ten obszar zaczęto nazywać Rzeczpospolitą Chojnowską. Niemcy się tu nie zapuszczali, a na transporty okupanta przejeżdżające drogą z Góry Kalwarii do Piaseczna urządzano zasadzki, szczególnie nocą. Tak partyzanci pozyskiwali broń i zaopatrzenie.

W sierpniu 1944 roku w Lesie Chojnowskim odbyły się obchody Święta Wojska Polskiego. Została odprawiona polowa msza św., a dowódca leśnego zgrupowania kpt. Marian Kęsicki >>Grzegorz<< przyjął defiladę. Jeszcze tego samego dnia do ukrywających się w lesie oddziałów dotarło wezwanie gen. Tadeusza Komorowskiego >>Bora<<, dowódcy AK, o udzielenie szybszej pomocy zbrojnej walczącej Warszawie.[NadWisla.pl]


Lasy
Edytowane przez Las dnia 15-08-2015 22:53
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Msza Św. Polowa w Lesie Chojnowskim
Las
Użytkownik

Postów: 11
Miejscowość: zalesie
Data rejestracji: 19.10.09
Dodane dnia 24-08-2016 22:01
Darz Bór!
Serdecznie zapraszamy na Mszę Św. Polową w Lesie Chojnowskim na leśnej polanie w Pilawie/Chojnowie - w tym roku 28 sierpnia 2016 r. (ostatnia niedziela sierpnia, czyli jak zawsze), godz. 12.00, (a dokładniej: przy Pomniku Pamięci Żołnierzy AK Pułku Baszta na Leśnej Polanie w Pilawie przy ul. Klonowej, czyli tam gdzie zawsze)

Wspomnienia Powstańców z pobytu na terenach Rzeczpospolitej Chojnowskiej:

Stanisław Janiszewski pseudonim Wiewiórka Obwód VII Obroża: W lesie chojnowskim przede wszystkim był rozdział broni, szkolenie, bo przecież różne karabiny były. Oficerowie byli tacy, których nie znaliśmy, musieliśmy się zapoznać za wyjątkiem tych, których znaliśmy, byli jeszcze przyjezdni oficerowie. Szkoliliśmy się dwa dni wymarsz w kierunku Warszawy do Kabat. Jeszcze muszę zaznaczyć, że w lesie chojnowskim, w tym czasie, było [dużo] różnych żołnierzy z Powstania, z Baszty była kompania wojska, która była odbita w czasie ataku na wyścigi. Wyścigów nie zdobyli, z powrotem do Warszawy wrócić nie mogli, przeszli do lasów chojnowskich...17 sierpnia wyruszyliśmy z lasów chojnowskich do lasów kabackich.

Tadeusz Piotr Blejarski pseudonim Dąb Pułk Baszta: Przed wyjściem oddziałów do Warszawy, w Lesie Chojnowskim była msza polowa, więc wszystkie oddziały były tam ustawione w czworobok, był ołtarz polowy.
Źródło: Muzeum Powstania Warszawskiego

Informacja oficjalna o obchodach 72. Rocznicy Walk Powstańczych w Lasach Chojnowskich - Gmina Piaseczno http://piaseczno.eu/index.php?&mnu=91&id=10848

Zapraszamy !


Lasy
Edytowane przez Las dnia 25-08-2016 13:58
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Msza Św. Polowa w Lesie Chojnowskim
Las
Użytkownik

Postów: 11
Miejscowość: zalesie
Data rejestracji: 19.10.09
Dodane dnia 21-08-2017 22:53
Serdecznie Zapraszamy!

Jak co roku w ostatnią niedzielę sierpnia, tam gdzie zawsze (Leśna Polana ul. Klonowa Pilawa k. Chojnowa) Msza Św. Polowa w Lesie Chojnowskim (czyli w tym roku - 27 sierpnia 2017 r. godzina 12.00).

...złapaliśmy kontakt jak dostać się do Chojnowa. Do Chojnowa łączniczki miejscowe nas przeprowadziły. W Chojnowie spotkaliśmy drugi oddział z kompanii Wirskiego, mianowicie z porucznikiem Stanisławem. Rozbitkowie warszawscy zaczęły się tam zbierać, oprócz tego były też oddział z NZS-tu Narodowe Siły Zbrojne i był oddział Batalionów Chłopskich pod dowódcą Lancy. To był oddział, który przyszedł z Lubelszczyzny pod Warszawę, świetnie uzbrojony, ośmiu ludzi konnych w patrolu, sam Lanca jeździł bryczką jak generał. Jeszcze doszlusowały do Chojnowa oddziały pułkownika Grzymały, który walczył na Ochocie...Zrobiła się już spora grupa w Chojnowie, kawałek wolnej Polski, flagi na chałupach, ołtarz polowy. Pamiętam 13 sierpnia msza polowa, wszystkie oddziały zgromadzone, ale było też sporo rannych z Powstania.
[ARCHIWUM HISTORII MÓWIONEJ MARIAN ŚLUSARCZYK Zaremba
kompania K1, pułk Baszta, Mokotów]

Lesie, w twych kartach
widzę ich, stoją >synowie powstań>
w rozdartych bluzach >ziemio uparta>
jak drzewa prości.

Jeszcze tu wczoraj słyszałem trzask>
salwa jak poklask wielkiej dłoni.
Był las. Pochłonął znowu las
kaski wysokie, kości i konie.
[K.K.Baczyński]


Lasy
Edytowane przez Las dnia 21-08-2017 23:19
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Msza Św. Polowa w Lesie Chojnowskim
Las
Użytkownik

Postów: 11
Miejscowość: zalesie
Data rejestracji: 19.10.09
Dodane dnia 19-08-2018 21:03
Darz Bór!
Zapraszamy serdecznie na Mszę Św. Polową w Lesie Chojnowskim, jak co roku.
Godzina 12.00, 26 sierpnia 2018 (ostatnia niedziela sierpnia).

Poniżej wspomnienia z tamtych czasów, Anatoliusz Nowakowski pseudonim
Max stopień strzelec formacja Obwód V Mokotów, oddział Lancy
dzielnica Czerniaków, lasy chojnowskie:

Na dzień wojska była defilada, uroczystość, msza. Inne oddziały, które też były w lesie chojnowskim przyszły do nas i była mała uroczystość jak w wolnej Polsce. Oddział miał kilka koni, które były ze stadnin, więc można powiedzieć, że to były konie nawet wyścigowe, tak że mały oddział kawalerii. Mało tego, każdy miał broń. Nie było tak, że tylko któryś jest uzbrojony i doświadczenie z partyzantki mieli już dość duże.
(...)

Którejś nocy nadleciał ciężki samolot. Czy to był angielski, czy amerykański, czy obsługiwany przez Polaków, bo też tak było, że nasi piloci latali, [tego] nie wiem. On miał za zadanie na pewno zrzucić broń na kompleksy leśne. Na pewno mieli informacje, że w Lesie Chojnowskim jest sporo uchodźców i partyzantów, a szczególnie Powstańców z Warszawy nie za bardzo uzbrojonych, więc każda broń, jaka mogła się pojawić, mogła się przydać. Wartownik, który tej nocy stał na warcie, miał na szczęście latarkę i jak ten samolot nadleciał, to on mu zrobił kilka znaków szczególnych.


Lasy
Edytowane przez Las dnia 19-08-2018 21:04
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Msza Św. Polowa w Lesie Chojnowskim
Las
Użytkownik

Postów: 11
Miejscowość: zalesie
Data rejestracji: 19.10.09
Dodane dnia 18-08-2019 16:00
Darz Bór! Zapraszamy jak co roku na Mszę Świętą Polową w dniu 25 sierpnia 2019 r. o godz. 12.00 (najbliższa niedziela) na Leśnej Polanie w Pilawie/Chojnowie.

W 75 rocznicę Walk Powstańczych w Lasach Chojnowskich, Pacyfikacji Wsi Chojnów przez Niemców i Rozstrzelania 23 Mieszkańców Chojnowa w tym 5 Braci Czapskich.

W sierpniu 1944 lasy chojnowskie stały się przyjaznym siedliskiem bardzo silnego zgrupowania różnych oddziałów Armii Krajowej i Narodowych Sił Zbrojnych. Organizacja zaopatrzenia, koordynacja działań, leczenie rannych, patrolowanie terenu konno i pieszo, ataki na jednostki i transporty niemieckie oraz bardzo dobra współpraca z sołtysami i miejscową ludnością wszystko to stwarzało wrażenie kawałka wolnej Polski, w postaci małej Rzeczypospolitej Chojnowskiej. [M. Metler]

Relacja z 25 sierpnia 1944 r. w Chojnowie M. Metlera, Osadnicy, wspomnienia:
W piątek 25 sierpnia nastąpiły dramatyczne wydarzenia. Jeszcze przed świtem obudziła nas kanonada broni automatycznej i wybuchy granatów... Za kilka (może kilkanaście) minut do naszych zabudowań dotarła gęsta tyraliera żołnierzy niemieckich w pełnych rynsztunkach bojowych. Wyglądali strasznie i złowrogo w stalowych hełmach oraz z przepasanymi na krzyż taśmami amunicyjnymi. Wielu z nich miała w rękach lekkie karabiny maszynowe z rozłożonymi podnóżkami. Za pasami zatknięte po kilka granatów. Zawinięte rękawy w panterkach. Wrzaski w niemieckim szwargocie. Dzikie, bezlitosne twarze, często zakryte motocyklowymi okularami ochronnymi. Wywlekali wszystkich z domów nie dając czasu na zabranie czegokolwiek... Powstała z nas spora gromada, złożona głównie z ludzi w podeszłym wieku oraz kobiet i dzieci. Młodzi i w sile wieku mężczyźni byli wtedy w oddziałach leśnych lub na odgłos wystrzałów zdążyli uciec do lasu. Niemcy szybko odkryli nasz rów przeciwlotniczy i ustawili nas przed nim w rzędach. Pozostawili też przed nami na ziemi dwa karabiny maszynowe z założonymi taśmami. Stałem prawie na środku trzymając się rąk mamy i Helenki. Płakało wiele kobiet i dzieci. Mama wspomniała później, że zadałem jej pytanie: Mamusiu, co oni z nami zrobią. A moja biedna, oszołomiona mama zapominając, kto i o co ją pyta, odpowiedziała bezradnie: Chyba nas synku, rozstrzelają. Uratowało nas piekło, które rozpętało się w pewnej odległości w kierunku Zalesia. Nagle błyski i huk wybuchów (chyba granatów), jakaś bezładna strzelanina i serie z broni automatycznej. Dostrzegłem zdenerwowanie i lęk w zachowaniu Niemców. Kazali nam wszystkim położyć się twarzami do ziemi, pozostawili z nami dwóch czy trzech na straży, w wszyscy inni pobiegli, z przygotowaną do strzału bronią, w kierunku leśnej gęstwiny. Dowiedzieliśmy się później, że jakiemuś oddziałowi leśnemu udało się wtedy przebić przez pierścień okrążenia i stąd całe zamieszanie wśród Niemców, które być może uratowało nam życie.
Jeszce później dotarła wiadomość, że pacyfikację lasów chojnowskich dokonywali Niemcy siłami całej dywizji, używając do tego celu samolotów zwiadowczych, wojsk zmotoryzowanych, artylerii oraz pociągu pancernego z linii radomskiej.


Lasy
Edytowane przez Las dnia 18-08-2019 16:44
Wyślij Prywatną Wiadomość
Skocz do Forum:
Prognoza dla Zalesia
Zaproszenia
Zaloguj
Shoutbox
Tylko zalogowani mogą dodawać posty w shoutboksie.

mtfzalesie
20/06/2019 20:35
w oklicy Wzgorz zginal 11.06.19 stary czarny kot slepy na oko-nagroda. tel.886217379

faldam7
09/05/2019 19:38
Znajomi szukają domu do wynajęcia w okolicach ZG. W dobrym standardzie tj. nie "ala Gierek" :-) dzwoń do Darka 882941211 lub Asi 600331313

ania123
13/11/2018 14:38
Grabienie lisci, wycinka drzew, porzadkowanie terenow, ukladanie kostki brukowej 889948656 lub 662376520. Drewno kominkowe

ania123
13/11/2018 14:36
Szukam pracy jako niania. Odbiore dziecko z przedszkola lub szkoly i zaopiekuje sie do czasu powrotu rodzicow z pracy. 668 807 561

ania i milosz
31/08/2018 16:33
na chodniku wzdluz Jesionowej znaleziona karta maestercard Revolut na osobe o inicjalach S.P. Czeka bezpiecznie na wlasciciela.

dominkom
23/07/2018 09:32
poszukuję osoby,która naprawi mój laptop asus

gagat
30/06/2018 21:34
Dziś między 9-18.00 zaginął biszkoptowy, pulchny labrador. Znalazcę prosimy o tel. na nr 604338183

papuga12
16/06/2018 17:25
Sprzedam fotelik Maxi-Cosi samochodowy waga dziecka 15 do 36kg. tel 501 081 962

Topek
07/01/2018 21:37
Piesek się znalazł. Dziękujemy fantastycznej rodzinie z ul. Młodych Wilcząt, która się szczeniakiem Bubu zaopiekowała!

Topek
07/01/2018 13:29
Zaginą szczeniaczek, suczka, kundelek. Ma 3-miesiące. Wabi się Bubu. Kolor bezowy, ogonek ciemniejszyJeśli ktoś coś wie proszę o kontakt 605083548

Henryk
04/01/2018 17:09
co się dzieje z pocztą w Zalesiu od miesiąca nie docierają żadne listy i przesyłki

Ewa
16/10/2017 04:05
Szukam "złotej rączki" do zabezpieczenia przed zimą dachu cieknącego w 1 miejscu. Naprawa na wiosnę. 606 39 63 63

Zbieg
27/09/2017 09:13
Szukam kogoś od układania kostki bruk., ale chodzi o nieduże (kilka m2) wyrównanie....

chmielu
10/09/2017 19:14
Mojej żonie zginął w lesie za Zalesiem rower, zwykły, marketowy ale bardzo lubiany przez właścicielkę. Czarno-niebieski z koszykiem z przodu, z napisem ENDURO na ramie

Nabuzowany
02/07/2017 22:57
Dopiero "Winny Garaż" w Dobieszu. Naprawdę polecam

Archiwum