Strona Główna · Forum · Galeria · Linki · Mapa · Jedzonko · Noclegi · Współpracujemy z ... · Nowe Komentarze Lipiec 19 2018 18:50:58
Nawigacja
Zalesie Górne i Okolice
Chojnowski Park Krajobrazowy
Jak do nas dojechać
Szlaki turystyczne
Forum
Galeria
Linki
Artykuły
Przydatne informacje
Szkoły
Przedszkola
Apteki i Ośrodek Zdrowia
Policja
Parafia
Poczta
Biblioteka
Organizacje
Koło Gospodyń Podmiejskich
Jedzonko
Noclegi
Usługi
Nasi przedstawiciele
Sołtys i Rada Sołecka
Nasi Radni
Rada Miejska w Piasecznie
Pomocnik
Kontakt
Download
Szukaj
Wątki na Forum
Najnowsze Tematy
Poszukujemy labradora
Używane meble
Fotelik samochodowy ...
Orbitrek Domyos VE710
mix owczarka bernens...
Kuchnia
Szczeniaki-suczki ra...
Konsultant firmy Ori...
DO SPRZĄTANIA I OPIEKI
CHOINKI PROSTO Z PLA...
Najciekawsze Tematy
Ciąg skojarzeń Za... [145]
Internet w Zalesiu [131]
Pizza w Zalesiu [107]
Proboszcz - Bufon... [87]
ks. proboszcz-Krz... [75]
Skandal z drogami... [74]
Motocykliści wiej... [73]
Przedstawiamy się :) [66]
Szkoła podstawowa... [53]
KS Hubertus ... !!! [50]
Zdjęcia z naszej galerii
Kontakt

admin(ać)zalesie-gorne.eu
Zobacz Temat
Zalesie Górne - Forum mieszkańców Zalesia Górnego | O ZALESIU, CZYLI O NAS | O nas
Autor Msza Św. Polowa w Lesie Chojnowskim
Las
Użytkownik

Postów: 9
Miejscowość: zalesie
Data rejestracji: 19.10.09
Dodane dnia 13-08-2012 21:23
Zapraszamy!

W dniu 26 sierpnia 2012 r.o godz. 12.00 (w niedzielę) na leśnej polanie w Pilawie k. Chojnowa odbędzie się Msza Św. Polowa w 68 rocznicę Walk Powstańczych w Lasach Chojnowskich, Pacyfikacji Wsi Chojnów przez Niemców i Rozstrzelania 23 Mieszkańców Chojnowa w tym 5 Braci Czapskich.
W 1944 roku we wsi Chojnów powstała Rzeczpospolita Chojnowska. Powiewały sztandary, migały biało-czerwone opaski, były śpiewy, msze polowe, warty, musztry, obsługa broni i potyczki z Niemcami, dozbrajanie oddziałów. W dniu 13 sierpnia 1944 r. na polanie w Lesie Chojnowskim, odbyła się Msza Święta z błogosławieństwem na walkę. Uczestniczyła w niej także miejscowa ludność.
Co roku w ostatnią niedzielę sierpnia o godzinie 12.00 odbywa się Msza Święta Polowa na leśnej polanie w Pilawie (k. Chojnowa).

Jeśli zapomnę o nich, Ty, Boże na niebie, Zapomnij o mnie!

http://piaseczno.eu/index.php?mnu=91&id=3761

Jak dojechać z Zalesia Górnego na polanę leśną?: - z drogi z Zalesia Górnego zamiast do Piaseczna należy skierować się na drogę do Góry Kalwarii i zaraz skręcić w pierwszą drogę w prawo (k. Nadleśnictwa Chojnów). Przejechać ok. 300 metrów i po lewej stronie jest polana leśna, na której odbędzie się Msza Św. Polowa.
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Msza Św. Polowa 2013
Las
Użytkownik

Postów: 9
Miejscowość: zalesie
Data rejestracji: 19.10.09
Dodane dnia 20-08-2013 20:13
Msza Św. Polowa w Lesie Chojnowskim w Pilawie/Chojnowie - w tym roku - 25 sierpnia 2013r. godzina 12.00.
W zeszłym roku było trochę wspomnień powstańców (z Powstania Warszawskiego) oraz salwy honorowe Kompanii Reprezentacyjnej Wojska Polskiego.
Mam nadzieję, że pogoda będzie ładna.
Zapraszamy serdecznie !
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Msza Św. Polowa w Lesie Chojnowskim
Las
Użytkownik

Postów: 9
Miejscowość: zalesie
Data rejestracji: 19.10.09
Dodane dnia 18-08-2014 21:03
Darz Bór !
Msza Św. Polowa w Lesie Chojnowskim w tym roku 31 sierpnia 2014, godz. 12.00.
Zapraszamy! Warto przypominać o takich wydarzeniach, dziejących się niedaleko nas.

W niedawno wydanej książce Anny Herbich, Dziewczyny z Powstania. Prawdziwe historie, jest krótka wzmianka o pobycie Powstańców w Lesie Chojnowskim.
Rena. Powstańcze marzenie:

Przez bagna i Lasy Kabackie przedarliśmy się do Chojnowa. Przynieśliśmy tam polską chorągiew, zakrwawioną i poszarpaną, ale wolną. Kiedy obserwowaliśmy z dystansu łunę unoszącą się nad płonącą Warszawą, ogarniało nas przerażenie. To były tragiczne chwile. Czuliśmy się pobici. Na duchu podtrzymywała nas ludność chojnowska. Nakarmili nas, przenocowali. Zapłacili za to koszmarną cenę. Dwa tygodnie później do miejscowości przyszli Niemcy i w odwecie za >>wspieranie bandytów<< dokonali krwawej pacyfikacji.


Lasy
Edytowane przez Las dnia 18-08-2014 21:43
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Msza Św. Polowa w Lesie Chojnowskim
Las
Użytkownik

Postów: 9
Miejscowość: zalesie
Data rejestracji: 19.10.09
Dodane dnia 18-08-2014 21:15
I jeszcze kopiuję wspomnienia Reny z Internetu Wirtualna PL: Po naszej klęsce, pierwszego dnia powstania, wycofaliśmy się do Chojnowa. Rajmund, jako ranny, nie został zabrany. Podobnie jak inni ranni, którzy musieli pozostać w Warszawie. Wielu z nich spotkał straszliwy los. Po dwóch tygodniach partyzantki gen. Tadeusz Bór-Komorowski wydał rozkaz, żeby wszystkie oddziały, które się wycofały, obowiązkowo wróciły do Warszawy. Przed wymarszem wzięliśmy jeszcze udział w uroczystej mszy [w Chojnowie], licznie przystępując do komunii. Zdawaliśmy sobie sprawę z tego, że wielu tego powrotu nie przeżyje. Warszawa była wtedy otoczona przez Niemców tzw. pierścieniem śmierci.
Lasy
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Msza Św. Polowa w Lesie Chojnowskim
Las
Użytkownik

Postów: 9
Miejscowość: zalesie
Data rejestracji: 19.10.09
Dodane dnia 15-08-2015 22:44
To, co przeżyło jedno pokolenie,
Drugie przerabia w sercu i w pamięci

Serdecznie zapraszamy na Mszę Św. Polową w Lesie Chojnowskim na leśnej polanie w Pilawie/Chojnowie

W tym roku 30 sierpnia 2015 r. (ostatnia niedziela sierpnia), godz. 12.00

Powstańcy warszawscy z oddziałów Armii Krajowej rozbitych na Ochocie, Woli i
Mokotowie dotarli do Chojnowa już 2 sierpnia 1944 roku. W Chojnowie zorganizowano sztab i szpital, a nawet rzeźnię...W pierwszej połowie sierpnia w Lasach Chojnowskich ukrywało się przeszło tysiąc partyzantów. Były to zbłąkane grupy z Warszawy, oddziały z Piaseczna, Jeziorny, okolic Góry Kalwarii, a także konny oddział z Lubelszczyzny. Z czasem ten obszar zaczęto nazywać Rzeczpospolitą Chojnowską. Niemcy się tu nie zapuszczali, a na transporty okupanta przejeżdżające drogą z Góry Kalwarii do Piaseczna urządzano zasadzki, szczególnie nocą. Tak partyzanci pozyskiwali broń i zaopatrzenie.

W sierpniu 1944 roku w Lesie Chojnowskim odbyły się obchody Święta Wojska Polskiego. Została odprawiona polowa msza św., a dowódca leśnego zgrupowania kpt. Marian Kęsicki >>Grzegorz<< przyjął defiladę. Jeszcze tego samego dnia do ukrywających się w lesie oddziałów dotarło wezwanie gen. Tadeusza Komorowskiego >>Bora<<, dowódcy AK, o udzielenie szybszej pomocy zbrojnej walczącej Warszawie.[NadWisla.pl]


Lasy
Edytowane przez Las dnia 15-08-2015 22:53
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Msza Św. Polowa w Lesie Chojnowskim
Las
Użytkownik

Postów: 9
Miejscowość: zalesie
Data rejestracji: 19.10.09
Dodane dnia 24-08-2016 22:01
Darz Bór!
Serdecznie zapraszamy na Mszę Św. Polową w Lesie Chojnowskim na leśnej polanie w Pilawie/Chojnowie - w tym roku 28 sierpnia 2016 r. (ostatnia niedziela sierpnia, czyli jak zawsze), godz. 12.00, (a dokładniej: przy Pomniku Pamięci Żołnierzy AK Pułku Baszta na Leśnej Polanie w Pilawie przy ul. Klonowej, czyli tam gdzie zawsze)

Wspomnienia Powstańców z pobytu na terenach Rzeczpospolitej Chojnowskiej:

Stanisław Janiszewski pseudonim Wiewiórka Obwód VII Obroża: W lesie chojnowskim przede wszystkim był rozdział broni, szkolenie, bo przecież różne karabiny były. Oficerowie byli tacy, których nie znaliśmy, musieliśmy się zapoznać za wyjątkiem tych, których znaliśmy, byli jeszcze przyjezdni oficerowie. Szkoliliśmy się dwa dni wymarsz w kierunku Warszawy do Kabat. Jeszcze muszę zaznaczyć, że w lesie chojnowskim, w tym czasie, było [dużo] różnych żołnierzy z Powstania, z Baszty była kompania wojska, która była odbita w czasie ataku na wyścigi. Wyścigów nie zdobyli, z powrotem do Warszawy wrócić nie mogli, przeszli do lasów chojnowskich...17 sierpnia wyruszyliśmy z lasów chojnowskich do lasów kabackich.

Tadeusz Piotr Blejarski pseudonim Dąb Pułk Baszta: Przed wyjściem oddziałów do Warszawy, w Lesie Chojnowskim była msza polowa, więc wszystkie oddziały były tam ustawione w czworobok, był ołtarz polowy.
Źródło: Muzeum Powstania Warszawskiego

Informacja oficjalna o obchodach 72. Rocznicy Walk Powstańczych w Lasach Chojnowskich - Gmina Piaseczno http://piaseczno.eu/index.php?&mnu=91&id=10848

Zapraszamy !


Lasy
Edytowane przez Las dnia 25-08-2016 13:58
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Msza Św. Polowa w Lesie Chojnowskim
Las
Użytkownik

Postów: 9
Miejscowość: zalesie
Data rejestracji: 19.10.09
Dodane dnia 21-08-2017 22:53
Serdecznie Zapraszamy!

Jak co roku w ostatnią niedzielę sierpnia, tam gdzie zawsze (Leśna Polana ul. Klonowa Pilawa k. Chojnowa) Msza Św. Polowa w Lesie Chojnowskim (czyli w tym roku - 27 sierpnia 2017 r. godzina 12.00).

...złapaliśmy kontakt jak dostać się do Chojnowa. Do Chojnowa łączniczki miejscowe nas przeprowadziły. W Chojnowie spotkaliśmy drugi oddział z kompanii Wirskiego, mianowicie z porucznikiem Stanisławem. Rozbitkowie warszawscy zaczęły się tam zbierać, oprócz tego były też oddział z NZS-tu Narodowe Siły Zbrojne i był oddział Batalionów Chłopskich pod dowódcą Lancy. To był oddział, który przyszedł z Lubelszczyzny pod Warszawę, świetnie uzbrojony, ośmiu ludzi konnych w patrolu, sam Lanca jeździł bryczką jak generał. Jeszcze doszlusowały do Chojnowa oddziały pułkownika Grzymały, który walczył na Ochocie...Zrobiła się już spora grupa w Chojnowie, kawałek wolnej Polski, flagi na chałupach, ołtarz polowy. Pamiętam 13 sierpnia msza polowa, wszystkie oddziały zgromadzone, ale było też sporo rannych z Powstania.
[ARCHIWUM HISTORII MÓWIONEJ MARIAN ŚLUSARCZYK Zaremba
kompania K1, pułk Baszta, Mokotów]

Lesie, w twych kartach
widzę ich, stoją >synowie powstań>
w rozdartych bluzach >ziemio uparta>
jak drzewa prości.

Jeszcze tu wczoraj słyszałem trzask>
salwa jak poklask wielkiej dłoni.
Był las. Pochłonął znowu las
kaski wysokie, kości i konie.
[K.K.Baczyński]


Lasy
Edytowane przez Las dnia 21-08-2017 23:19
Wyślij Prywatną Wiadomość
Skocz do Forum:
Prognoza dla Zalesia
Zaproszenia
Zaloguj
Shoutbox
Tylko zalogowani mogą dodawać posty w shoutboksie.

gagat
30/06/2018 21:34
Dziś między 9-18.00 zaginął biszkoptowy, pulchny labrador. Znalazcę prosimy o tel. na nr 604338183

papuga12
16/06/2018 17:25
Sprzedam fotelik Maxi-Cosi samochodowy waga dziecka 15 do 36kg. tel 501 081 962

Topek
07/01/2018 21:37
Piesek się znalazł. Dziękujemy fantastycznej rodzinie z ul. Młodych Wilcząt, która się szczeniakiem Bubu zaopiekowała!

Topek
07/01/2018 13:29
Zaginą szczeniaczek, suczka, kundelek. Ma 3-miesiące. Wabi się Bubu. Kolor bezowy, ogonek ciemniejszyJeśli ktoś coś wie proszę o kontakt 605083548

Henryk
04/01/2018 17:09
co się dzieje z pocztą w Zalesiu od miesiąca nie docierają żadne listy i przesyłki

Ewa
16/10/2017 04:05
Szukam "złotej rączki" do zabezpieczenia przed zimą dachu cieknącego w 1 miejscu. Naprawa na wiosnę. 606 39 63 63

Zbieg
27/09/2017 09:13
Szukam kogoś od układania kostki bruk., ale chodzi o nieduże (kilka m2) wyrównanie....

chmielu
10/09/2017 19:14
Mojej żonie zginął w lesie za Zalesiem rower, zwykły, marketowy ale bardzo lubiany przez właścicielkę. Czarno-niebieski z koszykiem z przodu, z napisem ENDURO na ramie

Nabuzowany
02/07/2017 22:57
Dopiero "Winny Garaż" w Dobieszu. Naprawdę polecam

ak
22/04/2017 13:39
Może ktoś korzystał i może podpowiedzieć, czy w Zalesiu jest restauracja, gdzie na dobry obiad można zaprosić 10-12 osób i będzie przyjemnie, smacznie i umiarkowanie cenowo? Starą Chatę znam i wolałby

Rabena
22/02/2017 12:06
Aron wrócił do domu smiley

Rabena
10/02/2017 09:59
Zaginął pies Aron, szczegóły na forum

majtek
08/02/2017 15:51
Hej. Ostatnie dni super promocji. Może się jeszcze załapiecie http://www.forte.com.pl/p
l .


wibrysy
27/01/2017 06:17
Dinka wróciła o 23.40. Najprawdopodobniej ktoś ją chciał mieć, bo wróciła z pchłą. Ale jest

wibrysy
26/01/2017 21:06
Dzisiaj samowolnie oddaliła się z Żytniej w ZG sunia Dina. Jest średniej wielkości, bardzo łagodna. Maść podpalana, Łapki żołtawe, sierść długa. Ma czerwoną obrożę przeciwpchelną i drugą odblaskową. t

Archiwum