Pokaz filmu „Wołyń” i spotkanie z reżyserem
Dodane przez tomek dnia Kwietnia 20 2017 13:45:41


Piaseczyński KOD zaprasza na kolejne ciekawe spotkanie; tym razem z reżyserem „Wołynia” i autorem albumu towarzyszącemu filmowi.

Pokaz filmu odbędzie się 21.04, o g. 18:00 w Piasecznie, ul. Elektroniczna 2A (Studio filmowe).

Wstęp wolny
Rozszerzona zawartość newsa


Piaseczyński KOD zaprasza na kolejne ciekawe spotkanie; tym razem z reżyserem „Wołynia” i autorem albumu towarzyszącemu filmowi.

Uznawany przez niektórych za kontrowersyjny, film „Wołyń” to epopeja filmowa ukazująca lata 39–45 na kresach, na Wołyniu, gdzie doszło do bratobójczych rzezi między Polakami a Ukraińcami.

Nacjonalizmy, obudzone na początku XX wieku i zawsze tlące się na tych terenach, wybuchły z niesłychaną siłą w momencie bezhołowia, będącego zawsze pokłosiem wojny. Spowodowały uwolnienie się drzemiącego w ludziach zła, które przesłoniło również pojawiające się pozytywne reakcje ludzkie.

Film nie osądza, nie jest też jednoznaczny w swojej wymowie. Pokazuje wielość sytuacji, ich uwarunkowania i motywacje. Dla jednych jest przede wszystkim obrazem ludzkich i narodowych tragedii, dla innych stanowi wyraźną przestrogę, czy wręcz ostrzeżenie dla współczesnej Europy, przed różnej maści populizmami i rodzącymi się z nich tendencjami nacjonalistycznymi.

Smarzowski stawia pytania, a odpowiedzi, co jest przyczyną takich, a nie innych zachować ludzkich i czy film oddaje wierny obraz tego co się wydarzyło, postaramy się poszukać w dyskusji po jego projekcji.

Pokaz filmu, spotkanie z jednym z najwybitniejszych polskich reżyserów, Wojciechem Smarzowskim, a także z autorem albumu towarzyszącemu filmowi, Robertem Maciejem odbędzie się 21.04, o g. 18:00 w Piasecznie, ul. Elektroniczna 2A (Studio filmowe).

Wstęp wolny