Galeria Lescer - Nicolai Angelov “Flex”
Dodane przez Julss dnia Lipca 20 2018 13:21:04


Kuratorka: Ewa Sułek

Pierwszego września w galerii Lescer zostanie otwarta druga wystawa z cyklu “Willa: reaktywacja”.
Jest to instalacja Nicolaia Angelova zatytułowana “Flex”.

Wystawa czynna do 30 września w każdą sobotę w godzinach 12:00 - 18:00
oraz po wcześniejszym ustaleniu spotkania telefonicznie (+48 604 417 460)
bądź mailowo pod adresem: galerialescer@gmail.com .
www.facebook.com/galerialescer
Rozszerzona zawartość newsa
Pierwszego września w galerii Lescer zostanie otwarta druga wystawa z cyklu “Willa: reaktywacja”. Jest to instalacja Nicolaia Angelova zatytułowana “Flex”. Nicolai Angelov urodził się w 1965 roku w Bułgarii. Studiował na Akademii Sztuk Pięknych w Sofii, a następnie na Akademii Sztuk Wizualnych w Lipsku oraz na Berlińskim Uniwersytecie Sztuk Pięknych. Wystawiał między innymi w Salzburgu, Chemnitz, Berlinie, Dreźnie, Lipsku, Moskwie, Budapeszcie a także podczas tak prestiżowych wydarzeń jak Art Cologne i Art Moscow. W Polsce kilka jego prac można było zobaczyć w Elblągu (Galeria El, 2009 rok) i Warszawie (Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski, 2000 rok). Angelov niezwykle rzadko decyduje się na prezentację swojej twórczości. Tym bardziej cieszy nas, że zdecydował się na współpracę z galerią Lescer. Tę decyzję poprzedziły dwie wizyty artysty w Zalesiu Górnym, ponieważ Angelov zawsze bardzo precyzyjnie przygotowuje się do wystawy. Przestrzeń sama w sobie jest głównym medium w twórczości Nicolaia Angelova. Analizuje przestrzeń, bada ją, przekształca jej proporcje i charakter. W ten sposób zmienia rzeczywistość i kreuje nowe sytuacje. Wybitny krytyk sztuki Winfried Konnertz pisał o Angelovie: Poprzez trwałe przekształcenia proporcji przestrzennych oraz charakteru samej przestrzeni, artysta zmierza w kierunku małych  "zmian" rzeczywistości, które widoczne są  w “produktach sytuacyjnych”. Pojawiają się nowe sytuacje, które rozwijają się, zmieniają, samodzielnie niszczą lub unieważniają się nawzajem. Punktem wyjścia jest istniejąca, znaleziona - przestrzeń jako taka, a także źródła światła, drewniane panele, szkło i inne materiały. Praca sama w sobie jest procesem - rozkładem całości na poszczególne jej części i tworzeniem od nowa. Wynik końcowy nie jest ukierunkowany i zdefiniowany, co stanowi wystarczający powód, aby artysta zaakceptował każdy etap (pracy) jako prowizorium, a tym samym jako wyzwanie do podejmowania dalszych decyzji.

Artysta spędzi w Zalesiu Górnym dwa tygodnie, podczas których będzie pracował nad instalacją dla Galerii Lescer - opartą właśnie na grach z przestrzenią oraz światłem. Te dwa tygodnie traktujemy jako swoistą rezydencję artystyczną, ponieważ dla Angelova sama praca jest bardzo ważnym procesem, równie ważnym jak skończony obiekt czy instalacja. Nigdy nie wie do końca, co powstanie, w którym momencie przerwie proces twórczy. On stale się odbywa. Jednym z elementów wystawy będzie własnoręcznie stworzona camera obscura - pierwowzór aparatu fotograficznego, za pomocą którego artysta odbije we wnętrzu galerii obraz zewnętrznego świata. Moja praca jest autokrytycznym pytaniem a nie demonstracją stanowiska. Chcę odtworzyć procesy, w których się znajduję, pokazać przypadkowość i niekompletność - opowiada Angelov. Po swojej pierwszej wizycie w Zalesiu Górnym, mówił: Będę pracował na tym co jest, ale też na tym, czego nie ma - ponieważ, w myśl idei dekonstruktywistycznej, to, czego nie ma, co jest brakiem lub przemilczeniem, jest tak samo ważne jak to, co jest obecne, widoczne czy też wypowiedziane. Jest takim samym komunikatem dla widza. Tytuł wystawy - “Flex” - w języku angielskim słowo oznaczające zgiąć, powiązane również z przymiotnikiem flexible, czyli elastyczny - oddaje istotę działalności Angelova w galerii. Będzie pracował na tym, co zastanie, lub czego brakuje, przystosuje się do warunków, nagnie, by móc funkcjonować w zastanej realności. “Flex” to druga z trzech wystaw, które odbędą się w tym roku w Galerii Lescer. Sezon zamkniemy wystawą  zbiorową skoncentrowaną wokół twórczości Sola LeWitt, wybitnego artysty o światowej sławie. Wystawie towarzyszyć będą spotkania, wykłady i warsztaty dla dzieci. Galeria rozpoczęła działalność trzydziestego czerwca wystawą “Bez szpanu” Pawła Zaręby, artysty mieszkającego i tworzącego w Zalesiu Górnym. Od początku chcieliśmy zaakcentować nasze przywiązanie do tego miejsca, które w przypadku pierwszej realizacji miało charakter personalny. Ale nie tylko - Zaręba, który zaprezentował w Lescer blisko trzydzieści prac na papierze, płótnie i metalu, podjął się także bezpośredniej interwencji w przestrzeń galerii. Poprzez jego gest malarski powstały nowe struktury, które objęły zarówno obiekty jak i przestrzeń. Te spontaniczne, niezwykle energetyczne działania można było oglądać tylko podczas trwania wystawy - zniknęły razem z jej zamknięciem. Stało się tak, ponieważ interesuje nas aktualność, realność i rzeczywistość, której można doświadczyć tu i teraz. To jeden z aspektów, który przyświecał nam przy stworzeniu programu dwóch pierwszych wystaw z cyklu “Willa: reaktywacja”. “Flex” Nicolaia Angelova w pełni wpisuje się w to założenie - instalacja site specific (stworzona dla konkretnego miejsca, przestrzeni) zostanie zdemontowana trzydziestego września. Zostaną po niej jedynie zdjęcia i wspomnienia.

Projekt Willa: Reaktywacja jest współfinansowany przez Narodowe Centrum Kultury w ramach programu Kultura Interwencje. Za wsparcie realizacji wystawy oraz działalności Galerii Lescer dziękujemy również Funduszowi Popierania Twórczości ZAiKS, Gminie Piaseczno, Grupie CSV, firmie Ledvance Sp. z o.o. Fundacji Odrodzenie oraz Parafii św. Huberta w Zalesiu Górnym. Specjalne podziękowania kierujemy do Pani Krystyny Staweckiej oraz Pana Andrzeja Szczygielskiego.

Galeria Lescer, ul. Pionierów 11/13 Zalesie Górne
Kuratorka: Ewa Sułek

Wystawa czynna do 30 września w każdą sobotę w godzinach 12:00 - 18:00
oraz po wcześniejszym ustaleniu spotkania telefonicznie (+48 604 417 460)
bądź mailowo pod adresem: galerialescer@gmail.com .
www.facebook.com/galerialescer